Konta bankowe dla firm z linią kredytową

Oferta banków coraz częściej jest kierowana nie tylko do dużych przedsiębiorstw, ale także do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą lub do biznesmenów zatrudniających jedynie kilka osób. Jest to bardzo korzystne zjawisko z punktu widzenia polskich przedsiębiorców, gdyż z reguły posiadają oni małe biznesy, mające zupełnie inne potrzeby niż ogromne spółki zatrudniające kilkaset osób i obracające co miesiąc kilkoma milionami złotych.

Ważną częścią oferty bankowej dla mikroprzedsiębiorstw są konta biznesowe z linią kredytową. Produkt ten cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze względu na dużą łatwość w pozyskiwaniu środków finansowych na rozwój lub bieżącą działalność przedsiębiorstwa.

Linia kredytowa – co to takiego?

Mianem linii kredytowej w rachunku biznesowym określa się limit globalny przyznany przez wybraną placówkę bankową, który to dzieli się na inne produkty służące finansowaniu działalności przedsiębiorstwa. Z tego powodu linię tę często określa się mianem linii wieloproduktowej, w ramach której można dowolnie wybierać inne produkty, służące realizowaniu różnorodnych potrzeb.

Określenie maksymalnego limitu tejże linii polega na zbadaniu maksymalnej zdolności przedsiębiorstwa do zaciągania zobowiązań finansowych, co oznacza, że produkt ten nie jest dostępny do startujących biznesów, wobec których nie da się określić, czy są one w stanie uregulować w przyszłości swoje zadłużenie, czy też nie.

Zalety różnorodności produktów

Posiadanie rachunku firmowego z linią kredytową jest dla przedsiębiorców bardzo wygodne, gdyż dzięki niej mogą oni bez przeszkód korzystać z różnorodnych produktów finansowych. W ramach przyznanego im limitu mogą oni bowiem bez przechodzenia dodatkowych procedur wybierać dowolne sposoby finansowania bieżącej działalności i w prosty sposób chronić się przed utratą płynności finansowej. Zwykle banki oferują osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą i posiadającym rachunek bankowy z tego typu limitem możliwość otrzymania: zobowiązania odnawialnego w rachunku, zobowiązania obrotowego – zarówno odnawialnego, jak i ratalnego, gwarancji bankowych oraz akredytywy.

Większy limit z zabezpieczeniem

Większość rachunków biznesowych z linią wieloproduktową umożliwia otrzymanie wsparcia finansowego obliczanego jedynie na podstawie zdolności przedsiębiorstwa do zaciągania zobowiązań gotówkowych. Niektóre oddziały bankowe są jednak skłonne wypłacić przedsiębiorcom więcej pieniędzy, jeśli ci zdecydują się na zabezpieczenie linii wieloproduktowej w koncie za pomocą hipoteki. Hipoteka ta może być ustalona zarówno na nieruchomości mieszkalnej należącej do właściciela danego podmiotu gospodarczego, jak i na budynku wchodzącym w skład majątku przedsiębiorstwa.

Należy też pamiętać, że standardowo linia kredytowa w koncie musi być spłacona w okresie od 12 do 72 miesięcy w zależności od warunków oferowanych przez daną placówkę bankową. Jeśli jednak biznesmen zdecyduje się na zabezpieczenie jej za pomocą zastawu hipotecznego, dana placówka bankowa może zgodzić się na wydłużenie okresu spłaty zobowiązania.

Sprawdzanie dostępności produktów

Przedsiębiorcy poszukujący rachunku rozliczeniowego z linią wieloproduktową powinni pamiętać również, że oferta produktów w niej zawartych może różnić się w zależności od oferty danej placówki. Z tego powodu, gdy osoba prowadząca własną działalność gospodarczą wie, iż nie będzie korzystała z akredytywy lub też gwarancji bankowych, może ona skupić się na znalezieniu oferty, która umożliwi np. otrzymanie karty kredytowej czy skorzystanie z usługi faktoringu.

Warto też zaznaczyć, że dostępność części produktów bankowych może być zależna od tego, czy dane przedsiębiorstwo zdecyduje się na ustanowienie dodatkowego zabezpieczenia linii wieloproduktowej w rachunku. Oznacza to, że niektóre zapisy umowy o jej otwarcie w koncie mogą podlegać indywidualnym negocjacjom z osobą prowadzącą własną działalność gospodarczą.

Konta firmowe

Jak to działa:

 
Wypełnij wniosek online
Po wybraniu oferty wypełnij wniosek na stronie, na którą zostaniesz przekierowany. Strona ta jest zaszyfrowana i zabezpieczona.
 
Odbierz dokumenty
Bank wyśle do Ciebie kuriera z dokumentami. Należy podpisać umowę, a kurier dostarczy ją do banku.
 
Aktywuj konto
Po podpisaniu umowy kurier wręczy Ci pakiet aktywacyjny dzięki czemu możesz niezwłocznie zacząć korzystać z konta.

Artykuły:

x
Nasza strona korzysta z plików cookies wyłącznie w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania. Przeglądając naszą stronę wyrażasz na to zgodę.