Konta firmowe z debetem na start

Przedsiębiorcy nieposiadający stażu rynkowego bardzo często potrzebują dodatkowej gotówki, aby móc rozwinąć swoją działalność. Niestety, tylko kilka banków w Polsce jest skłonnych umożliwić im założenie konta firmowego z debetem, który może w wysokim stopniu uchronić ich przed szybkim bankructwem i utrzymać się na rynku.

Ile to kosztuje?

Warto zaznaczyć, że uzyskanie debetu przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą nie jest tanie. Standardowe oprocentowanie tego rodzaju finansowania sięga bowiem 20 procent w skali roku. Jest ono dość wysokie, jednak biorąc pod uwagę fakt, iż obecnie powszechnie stosowaną praktyką w przedsiębiorstwach jest oferowanie klientom odroczonych terminów płatności, początkujący przedsiębiorcy z chęcią korzystają nawet z tak drogich produktów, jeśli tylko mają taką możliwość.

Warto podkreślić również, że na rynku można znaleźć także oferty promocyjne, dzięki którym debet w koncie firmowym może być objęty zerowym oprocentowaniem przez okres kilku miesięcy. Oferta taka pozwala osobie prowadzącej własny biznes uzyskać środki finansowe na pokrycie zobowiązań wobec dostawców, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędu Skarbowego, podczas kilkumiesięcznego oczekiwania na zapłacenie odroczonej faktury przez kontrahenta, bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek kosztów związanych ze spłatą debetu na rachunku.

Konieczne jest też pamiętanie, że mimo iż debet w rachunku biznesowym nie jest tani, nie jest on też droższy od standardowego kredytu gotówkowego, o który również może wnioskować przedsiębiorca. Ponadto w wielu przypadkach uzyskanie debetu jest znacznie prostsze niż wzięcie tradycyjnego zobowiązania gotówkowego, do którego otrzymania potrzebne jest udokumentowanie dochodów, których spółka na starcie swojej działalności może jeszcze nie posiadać. Debet z pewnością jest też tańszy niż oferowane przez instytucje pozabankowe pożyczki, niewymagające przedstawiania jakichkolwiek zaświadczeń o dochodach czy o niezaleganiu ze składkami wobec ZUS i US.

Jaki limit?

Niestety, wysokie oprocentowanie debetu w rachunku biznesowym nie jest jedynym zmartwieniem dla początkujących przedsiębiorców. Banki nie są bowiem chętne pożyczyć im bowiem więcej niż 10-20 tysięcy złotych. Warto też podkreślić, że są to najwyższe możliwe kwoty pieniędzy, gdyż niektóre placówki nie zgodzą się nawet na wypłacenie sumy wyższej niż 1000 złotych, co oznacza, że przedsiębiorstwo nieposiadające stażu musi w dużym stopniu radzić sobie bez finansowania bankowego. Placówki bankowe z reguły uznają bowiem finansowanie takiego biznesu za zbyt ryzykowne, gdyż niemożliwe jest zbadanie jego zdolności do zaciągania zobowiązań gotówkowych.

Jak uzyskać debet?

Uzyskanie debetu na start nie wymaga spełnienia zbyt wielu warunków. Zwykle banki, które oferują konta dla przedsiębiorstw z debetem dostępnym bez konieczności posiadania stażu rynkowego, wymagają od osoby prowadzącej własny biznes jedynie otwarcia rachunku i złożenia stosownego wniosku w oddziale danego banku lub dyspozycji poprzez system bankowości elektronicznej. Warto jednak pamiętać, że dana placówka bankowa może wymagać od klienta złożenia dokumentów dodatkowych, które będą mogły ułatwić weryfikację ryzyka niewypłacalności danej spółki.

W przypadku nowych przedsiębiorców może być zatem konieczne przedstawienie faktur z odroczonym terminem płatności wystawionych klientom, czy też przyniesienie zaświadczeń o niezaleganiu ze składkami wobec ZUS i US. Początkujący biznesmeni mogą być również weryfikowani w bazach niesolidnych dłużników, takich jak BIK czy KRS, w celu sprawdzenia ich wiarygodności – praktyka ta jest powszechna zwłaszcza wobec osób, które wcześniej uzyskiwały dochody z innego źródła i mogły wtedy zaciągać zobowiązania w innych placówkach bankowych bądź w instytucjach pożyczkowych nieobjętych obowiązywaniem przepisów prawa bankowego.

Konta firmowe

Jak to działa:

 
Wypełnij wniosek online
Po wybraniu oferty wypełnij wniosek na stronie, na którą zostaniesz przekierowany. Strona ta jest zaszyfrowana i zabezpieczona.
 
Odbierz dokumenty
Bank wyśle do Ciebie kuriera z dokumentami. Należy podpisać umowę, a kurier dostarczy ją do banku.
 
Aktywuj konto
Po podpisaniu umowy kurier wręczy Ci pakiet aktywacyjny dzięki czemu możesz niezwłocznie zacząć korzystać z konta.

Artykuły:

x
Nasza strona korzysta z plików cookies wyłącznie w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania. Przeglądając naszą stronę wyrażasz na to zgodę.