Najtańsze konta firmowe

Wielu osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę wydaje się, że polscy przedsiębiorcy zawsze dużo zarabiają i że nigdy nie brakuje im pieniędzy. Praktyka pokazuje, że jest jednak inaczej, gdyż wysokie koszty prowadzenia działalności gospodarczej mocno nadwyrężają budżet firmy, zwłaszcza w początkowym okresie jej istnienia, kiedy wpłaty od klientów są nieregularne, a opłaty na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego oraz dostawców nie mogą czekać.

Początkujący biznesmeni szukają więc możliwie dużych oszczędności, ograniczając koszty prowadzenia działalności np. poprzez korzystanie z atrakcyjnych produktów bankowych. Wśród tychże produktów wymienić należy nie tylko niedrogie kredyty, ale także konta bankowe. Warto bowiem pamiętać, że przedsiębiorca, który wybierze niedrogi rachunek firmowy, może zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Tanie rachunki dla przedsiębiorców

Wiele rachunków dla przedsiębiorców jest objętych znacznie wyższymi opłatami i prowizjami niż rachunki osobiste dla osób indywidualnych. Poszukując atrakcyjnej oferty konta biznesowego warto więc zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy dana placówka bankowa pobiera od jego właściciela opłaty za założenie i prowadzenie rachunku. Najatrakcyjniejsze rachunki są zwolnione z tychże opłat bezwarunkowo. Pozostałe rachunki oferowane przedsiębiorcom często też mogą być z nich zwolnione, jednak zwykle placówki bankowe wymagają wtedy uzyskania przychodu na określonym poziomie bądź też dokonania odpowiednio dużej liczby transakcji.

Warto też zwrócić uwagę, by karta debetowa wydawana do rachunku biznesowego nie była obciążona żadnymi opłatami za jej posiadanie oraz by dokonywane za jej pomocą transakcje bezgotówkowe i wypłaty z bankomatów własnych oraz obcych były wolne od prowizji. Przedsiębiorca może co prawda nie potrzebować karty debetowej do prowadzenia działalności, jednak jeśli będzie mu ona przydatna, należy zadbać, by nie generowała ona dodatkowych kosztów.

Oszczędzanie równie ważne

Większość rachunków rozliczeniowych dla przedsiębiorców nie jest objętych oprocentowaniem, przez co gromadzenie oszczędności na nich jest wysoce nieopłacalne. Warto więc wybrać tanie konto dla przedsiębiorców z możliwością założenia bezpłatnego konta oszczędnościowego, na którym pracować będą pieniądze zgromadzone przez dany podmiot gospodarczy. Obecnie konta oszczędnościowe nie są zbyt wysoko oprocentowane ze względu na niski poziom stóp procentowych, jednak w przypadku produktów oszczędnościowych o zmiennym oprocentowaniu, zarobki na nich wzrosną wraz ze wzrostem stóp ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Warto zaznaczyć, że z reguły klienci biznesowi mogą tak samo jak klienci indywidualni korzystać z opcji darmowych, błyskawicznych przelewów wewnętrznych, co oznacza, że przelewanie środków z rachunku rozliczeniowego na rachunek oszczędnościowy i odwrotnie nie będzie generowało żadnych kosztów.

Przelewy błyskawiczne i zlecenia stałe

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą często potrzebują również skorzystać z usługi przelewu błyskawicznego. Tego typu przelewy są realizowane bez konieczności oczekiwania na sesję księgowania w danej placówce i docierają na konto odbiorcy w ciągu kilkunastu minut od momentu złożenia zlecenia przelewu. Zwykle przelewy błyskawiczne obciążone są wysokimi opłatami, jednak w przypadku klientów indywidualnych zazwyczaj nie ma to większego znaczenia, gdyż wykorzystuje się je stosunkowo rzadko. Przedsiębiorcy korzystają z nich jednak częściej, co oznacza, że kilkuzłotowa opłata za wykonanie jednego przelewu tego typu, może dość mocno obciążyć saldo rachunku biznesowego – zwłaszcza, jeśli zostanie pobrana kilka czy kilkanaście razy w miesiącu. Z tego powodu biznesmeni powinni zwracać szczególną uwagę na wysokość tejże opłaty i wybierać konta, gdzie jest ona niska lub niepobierana w ogóle.

Istotną kwestia są też opłaty pobierane za zlecenia stałe. Przedsiębiorcy korzystają z nich bardzo chętnie, gdyż ułatwiają one regulowanie licznych opłat związanych z prowadzeniem działalności np. rachunków za media czy czynszu za wynajem biura. Dzięki zleceniom stałym osoba prowadząca własną działalność gospodarczą nie musi się martwić o pamiętanie o comiesięcznych wydatkach, dlatego warto wybierać konta, w których opłaty za zlecenia stałe nie są pobierane.

Przedsiębiorcy poszukujący rachunku rozliczeniowego z linią wieloproduktową powinni pamiętać również, że oferta produktów w niej zawartych może różnić się w zależności od oferty danej placówki. Z tego powodu, gdy osoba prowadząca własną działalność gospodarczą wie, iż nie będzie korzystała z akredytywy lub też gwarancji bankowych, może ona skupić się na znalezieniu oferty, która umożliwi np. otrzymanie karty kredytowej czy skorzystanie z usługi faktoringu.

Warto też zaznaczyć, że dostępność części produktów bankowych może być zależna od tego, czy dane przedsiębiorstwo zdecyduje się na ustanowienie dodatkowego zabezpieczenia linii wieloproduktowej w rachunku. Oznacza to, że niektóre zapisy umowy o jej otwarcie w koncie mogą podlegać indywidualnym negocjacjom z osobą prowadzącą własną działalność gospodarczą.

Konta firmowe

Jak to działa:

 
Wypełnij wniosek online
Po wybraniu oferty wypełnij wniosek na stronie, na którą zostaniesz przekierowany. Strona ta jest zaszyfrowana i zabezpieczona.
 
Odbierz dokumenty
Bank wyśle do Ciebie kuriera z dokumentami. Należy podpisać umowę, a kurier dostarczy ją do banku.
 
Aktywuj konto
Po podpisaniu umowy kurier wręczy Ci pakiet aktywacyjny dzięki czemu możesz niezwłocznie zacząć korzystać z konta.

Artykuły:

x
Nasza strona korzysta z plików cookies wyłącznie w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania. Przeglądając naszą stronę wyrażasz na to zgodę.