Ranking kont firmowych

Prowadzenie działalności gospodarczej nie wiąże się z obowiązkiem posiadania rachunku firmowego. Nie mniej jednak, w praktyce prawie nie dochodzi do sytuacji, w których osoba mająca swój własny biznes używa jednego rachunku do dokonywania rozliczeń firmowych i do celów osobistych. Istnieje jednak szereg powodów, dla których założenie takiego konta zawsze jest opłacalne. Warto więc o nich wspomnieć.

Dlaczego warto posiadać rachunek firmowy?

Posiadanie oddzielnego rachunku rozliczeniowego dla prowadzonej działalności gospodarczej jest niezwykle istotne, gdyż umożliwia ono dokonywanie kilku operacji, których praktycznie nie da się wykonać, nie mając takiego konta. Dotyczy to przede wszystkim zlecania wpłat na rzecz instytucji takich jak ZUS czy US. Jak powszechnie wiadomo, żaden przedsiębiorca nie chce dopuścić do pojawienia się zaległości w płatnościach należności dla tychże instytucji, a podatki oraz składki ubezpieczeniowe należy regulować poprzez dokonywanie przelewów. Ponadto istotna jest również kwestia zwrotu podatku VAT – Urząd Skarbowy może zwrócić jego nadpłatę jedynie poprzez przelew na rachunek przedsiębiorstwa.

Należy też podkreślić, że posiadanie rachunku biznesowego jest konieczne do tego, by klienci i kontrahenci traktowali przedsiębiorcę jak profesjonalistę. Chyba nikt nie jest już bowiem w stanie wyobrazić sobie, że prężnie działający podmiot gospodarczy korzysta z ROR swojego właściciela.

Ile kosztuje prowadzenie rachunków biznesowych?

Niestety, rachunki dla klientów biznesowych nie są zwykle tanie. Z tego powodu każdy przedsiębiorca powinien przejrzeć ich ranking, by znaleźć to konto firmowe, które będzie kosztowało go najmniej, zapewniając mu jednocześnie możliwość korzystania ze wszystkich potrzebnych mu usług. Warto pamiętać, że najczęściej przedsiębiorcy mogą korzystać z możliwości prowadzenia rachunku biznesowego bez obowiązku uiszczania opłaty za posiadanie konta, czy też bez konieczności ponoszenia kosztów za wypłacanie gotówki z bankomatów własnych. Niestety, zwykle inne czynności wymagają już pokrycia opłat, co sprawia, że najdroższe rachunki biznesowe mogą kosztować miesięcznie nawet 100 złotych.

Przedsiębiorcy często muszą bowiem ponosić koszty związane z wykonywaniem przelewów innych niż do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i do Urzędu Skarbowego, a także związane z dokonywaniem wypłat z bankomatów obcych. Mimo iż opłaty te często można zniwelować poprzez zapewnienie odpowiedniego salda na rachunku, czy też poprzez dokonywanie operacji bezgotówkowych o odpowiedniej wysokości miesięcznej, w praktyce rzadko zdarza się, by jakiś przedsiębiorca korzystał z rachunku, za który nie płaci ani złotówki.

Usługi dodatkowe ważne dla przedsiębiorcy

Przedsiębiorcy bardzo często potrzebują również rachunku biznesowego, by móc korzystać z dodatkowych usług, np. ze zintegrowanego z tradycyjnym rachunkiem firmowym rachunku walutowego. Ponadto przedsiębiorcom może zależeć na możliwości szybkiego skorzystania z linii kredytowej w rachunku lub z opcji otrzymania zobowiązania inwestycyjnego o atrakcyjnym oprocentowaniu. Usługi te zwykle jednak nie są łatwo dostępne, gdyż banki rzadko proponują je początkującym przedsiębiorcom lub osobom prowadzącym niewielką, jednoosobową działalność gospodarczą. Z tego powodu, w rankingach rachunków dla przedsiębiorstw warto sprawdzać również to, czy dane konto posiada możliwość korzystania z tychże usług oraz to, czy wiąże się to z obowiązkiem ponoszenia kosztów.

Dla małych biznesów najdrożej

Znalezienie niedrogiego rachunku dla klientów biznesowych jest najtrudniejsze w przypadku niewielkich przedsiębiorstw. Działalności, które nie osiągają wysokich przychodów lub nie dokonują dużej liczby operacji w ciągu miesiąca, bardzo często nie mają możliwości skorzystania z całkowicie bezpłatnych rachunków bankowych dla podmiotów gospodarczych. Duże przedsiębiorstwa znacznie częściej mają bowiem możliwość skorzystania z różnego typu zwolnień z opłat, a nawet jeśli muszą je regulować, są one dla nich mniej dotkliwe, gdyż osiągają one większe przychody miesięczne.

Konta firmowe

Jak to działa:

 
Wypełnij wniosek online
Po wybraniu oferty wypełnij wniosek na stronie, na którą zostaniesz przekierowany. Strona ta jest zaszyfrowana i zabezpieczona.
 
Odbierz dokumenty
Bank wyśle do Ciebie kuriera z dokumentami. Należy podpisać umowę, a kurier dostarczy ją do banku.
 
Aktywuj konto
Po podpisaniu umowy kurier wręczy Ci pakiet aktywacyjny dzięki czemu możesz niezwłocznie zacząć korzystać z konta.

Artykuły:

x
Nasza strona korzysta z plików cookies wyłącznie w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania. Przeglądając naszą stronę wyrażasz na to zgodę.